niedziela, 3 marca 2013

Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski "Olewnik. Śmierć za 300 tysięcy"

Autorzy: Sylwester Latkowski, Piotr Pytlakowski
Tytuł: „Olewnik. Śmierć za 300 tysięcy”
Wydawca: Świat Książki
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 206
Ocena: 5/6

Porwanie Krzysztofa Olewnika, to sprawa, którą żyła cała Polska. Znamy ją jednak ze strzępków informacji pojawiających się, co pewien czas w telewizji, radiu, prasie czy internecie. Do tej pory nie zastanawiałam się nad szczegółami tego uprowadzenia, dopóki książka nie wpadła w moje ręce.

Widać, że autorzy interesowali się całą historią od początku zdarzenia i zdobywali wszelkie możliwe informacje na ten temat z różnych źródeł.
Starają się rzetelnie przedstawić fakty i nie podążać za teoriami spiskowymi, pojawiającymi się co chwilę w mediach.

Książka pokazuje pracę organów ścigania, trzeba przyznać bardzo nieudolną i momentami wręcz podejrzaną. Bo na przykład, jak może spod komisariatu zniknąć radiowóz, w którym akurat „przypadkowo” znajdują się bardzo ważne akta dotyczące sprawy? Późniejsze rzekome samobójstwa popełniane w więzieniu przez podejrzanych w tej sprawie, też nie pomagają uwierzyć, że to wszystko jest dziełem przypadku. Ponadto autorzy podpierają się dokumentami, jak choćby wstrząsające stenogramy rozmów porywaczy z rodziną, za pośrednictwem samego Krzysztofa. Niektóre z nich opublikowane zostały po raz pierwszy i ujrzały światło dzienne właśnie w tej książce. Dodatkowo przedstawione zostały trudne relacje rodzinne pomiędzy poszczególnymi członkami klanu Olewników, ale również ogrom cierpienia i usilnych starań oraz walki o życie i wolność najbliższej osoby. Desperackie próby wyjaśnienia tej tragedii i utrata zaufania do wielu osób, które teoretycznie miały pomóc, a potem okazywało się, że chodziło tylko o pieniądze lub rozgłos.

W tej historii nikt nie jest jednoznacznie czarnym lub białym charakterem.
Latkowski i Pytlakowski pokazują również świat znajomości, układów i budowania kariery w sferach biznesmenów, jak również wysoko postawionych władz czy polityków.
W 2010 roku miał premierę dramat obyczajowy „Krzysztof”. Wydarzenia przedstawione w filmie pokazane są przez pryzmat emocji towarzyszących najbliższym uprowadzonego chłopaka. Nadzieje i rozczarowania, miłość i wzajemne oskarżenia, trud poszukiwań i wiara do końca, że syn i brat wróci do nich cały i zdrowy.
Film, podobnie jak książka stawia wiele pytań dotyczących zarówno samej sprawy, jak też odniesienia do swojej osoby. Jak ja bym się zachowała w takiej sytuacji, co bym zrobiła? 
Ta literatura oraz obraz kinowy, na pewno nie pozostawią nas obojętnymi na tragedię, która się wydarzyła.
 


2 komentarze:

 1. Hej Ana.

  Nie wiesz gdzie dostane ta ksiazke?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witaj :)
   Sprawdziłam wszystkie księgarnie internetowe oraz allegro i niestety nie widzę tej książki. Poszperam jeszcze, jeśli uda mi się coś znaleźć - dam znać :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)
Dziękuję :)