piątek, 3 maja 2013

Zapowiedzi Maja

Wraz z przyjściem wiosny zmieniła się szata graficzna bloga, która mam nadzieję przypadnie Wam do gustu :)

A oto zestawienie książek, które ukażą się jeszcze w tym miesiącu.
Wpadło Wam coś w oko?

Maria Nurowska „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”
Wydawnictwo: W.A.B.
Data premiery: 8 maja

Anna, świeżo upieczona studentka polonistyki, podczas spaceru po promenadzie w Hastings zostaje zagadnięta przez starszego mężczyznę – Sergiusza Piaseckiego. To nazwisko niewiele jej mówi, ale przypadkowe spotkanie wpłynie na jej dalsze życie. Po pięciu latach ponownie przyjedzie do angielskiego kurortu, by zebrać materiały do biografii pisarza. Autor początkowo niechętny temu pomysłowi, z czasem otwiera się przed swoją rozmówczynią, a tuż przed śmiercią przekazuje jej tajemniczy zielony zeszyt, w którym znajdują się zapiski dotyczące szokującej zagadki z przeszłości, w którą zamieszani byli utalentowany poeta i piękna kobieta… Sergiusz Piasecki i Czesław Miłosz nigdy nie darzyli się sympatią. Czy jednak wpływ na ich stosunki miały tylko odmienne poglądy? A może między pisarzami stanęła kobieta? W swojej najnowszej książce Maria Nurowska bada, co mogło podzielić Piaseckiego i Miłosza, nie boi się krytycznie spojrzeć na swoich bohaterów, pisze o wydarzeniach, o których inni biografowie ledwo napomykają. Odważna, bezkompromisowa powieść, która pokazuje obu pisarzy w nowym świetle.

Dorota Ponińska „Emilia”
Cykl: Podróż po miłość
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data premiery: 8 maja

Emilia znalazła bezpieczne schronienie za murami klasztoru. Niespodziewanie w jej poukładanym świecie pojawia się Tatar Selim, którego wizyta burzy spokój dziewczyny. Mężczyzna przynosi wiadomość, że jej zaginiony ojciec, uczestnik powstania listopadowego wcielony do carskiego wojska, żyje, lecz znajduje się w tureckiej niewoli. Muszą natychmiast wyruszyć, by go wykupić… W podróży nastąpi jednak dramatyczny zwrot…
Czy tajemniczy wojownik Zakir, arogancki, lecz pociągający wielbiciel poezji, to ktoś, komu młoda kobieta może zaufać? Czy w dalekim kraju, w świece obcej kultury i obyczajów, Emilia zdoła odnaleźć szczęście i miłość?
Powieść przybliża polskim czytelnikom fascynujący świat Bliskiego Wschodu – w tym codzienność haremów i przepych stambulskich posiadłości. W prowadzonym równolegle wątku autorka przedstawia sylwetkę Rumiego, perskiego poety z XIII wieku. Czy losy mistyka i zagubionej dziewczyny mogą mieć coś wspólnego?

Magdalena Bielska „Miłość w zimie”
Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 8 maja

Coś dla miłośników „Małego Księcia”, „Alicji w Krainie Czarów”, obrazów Dalego i filmów Tima Burtona. Opowieść wypełniona zaskakującymi postaciami, obrazami, metafizyką, poezją i finezyjnym humorem. Runda – dziewczynka a może kobieta? – odbywa z babcią podróż do tajemniczej Aronpei. Cóż to za dziwne miasteczko? Choć urocze, pełno w nim dziwów: manowców i halucynacji, oraz osobliwych postaci. Czy Runda dostanie się stamtąd na wymarzoną planetę i zamieszka wśród smoków? Nieoczywista, wielowymiarowa bajka-nie-bajka o potędze wyobraźni i o tym, że wyobrażenia często nie przystają do rzeczywistości.

Paullina Simons „Pieśń o poranku”
Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 8 maj 2013

"Pieśń o poranku" to poruszająca opowieść o miłości, zdradzie i trudnych życiowych wyborach. Larissa Stark ma wszystko, o czym tylko można zamarzyć - przystojnego, kochającego męża, trójkę wspaniałych dzieci i piękny dom na przedmieściach. Mogłoby się wydawać, że odnalazła się w roli przykładnej żony i oddanej matki. Jednak przypadkowe spotkanie z młodszym nieznajomym mężczyzną zupełnie odmienia jej życie. Larissa zaczyna kwestionować wszystko, w co do tej pory wierzyła. Zadaje sobie pytania, które wcześniej były nie do pomyślenia. Czy zdobędzie się na odważny krok w nieznane? Czy podąży za swoimi pragnieniami? Cokolwiek postanowi, ktoś zostanie zdradzony...

Virginia C. Andrews „Ogród cieni”
Wydawnictwo: Świat Książki
Data premiery: 8 maja

„Ogród cieni" to piąta i ostatnia część mrocznej sagi o rodzinie Dollangangerów. Dowiemy się, jaki był początek tej historii pełnej tajemnic, dramatycznych wydarzeń i waśni między krewnymi. Cofamy się do roku 1918. Olivia Winfield jest młodą, niewinną dziewczyną. Do niedawna uważała, że żaden mężczyzna nie zaakceptuje jej wysokiego wzrostu i obawiała się staropanieństwa. Teraz wprost nie może uwierzyć w swoje szczęście. Po krótkiej znajomości przystojny i inteligentny Malcolm Foxworth poprosił ją o rękę. Jednak romantyczne marzenia świeżo poślubionej żony szybko legną w gruzach. Mąż okazuje się aroganckim, okrutnym despotą. Od Olivii oczekuje przede wszystkim urodzenia dzieci i sprawnego zarządzania ponurą rodzinną posiadłością - Foxworth Hall. Sytuacja jeszcze się pogarsza, gdy do domu wraca z kilkuletniej podróży Garland, ojciec Malcolma, z młodziutką i piękną żoną Alicją.

Cilla & Rolf Börjlind „Przypływ”
Cykl: Czarna seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data premiery: 8 maja

Pierwsza z serii książek, której bohaterami są Tom Stilton i Olivia Rönning.
W księżycową noc młoda ciężarna kobieta pada ofiarą wyjątkowo okrutnego morderstwa. Przypadkowym świadkiem zbrodni jest mały chłopiec. Śledczemu Tomowi Stiltonowi nie udaje się ustalić motywu, ani znaleźć sprawców morderstwa. Nie zna on nawet tożsamości ofiary.
Kilkadziesiąt lat później Olivia Rönning, studentka Wyższej Szkoły Policyjnej, przygotowuje referat na temat tej brutalnej zbrodni. Korzystając z wszelkich dostępnych źródeł, stara się wyłowić jak najwięcej informacji. Najtrudniej jest jednak dotrzeć do człowieka, który prowadził wtedy śledztwo – Tom Stilton zapadł się pod ziemię.

Charlotte Link „Wielbiciel”
Wydawnictwo: Sonia Draga
Data premiery: 9 maja

W lesie niedaleko małej miejscowości w okolicach Augsburga znaleziono zmasakrowane zwłoki młodej kobiety. Policja i bliscy zamordowanej stoją przed prawdziwą zagadką, gdyż kobieta ta zaginęła bez śladu przed kilkoma laty. Dopiero telefon od jej znajomej z wakacji dostarcza pierwszych wskazówek dla śledztwa… Jednocześnie we Frankfurcie toczy się inna historia. Leonę, zadowoloną z życia redaktorką w wydawnictwie, ukochany mąż porzuca dla innej kobiety. To prawdziwy cios dla kobiety, która dopiero co była świadkiem samobójstwa.

Peter Carey „Chemia łez”
Wydawnictwo: Wielka litera
Data premiery: 15 maja

Kobieta i mężczyzna, którzy nigdy się nie spotkają, choć połączyła ich zdumiewającą  chemia miłości. Londyn, rok 2010. Catherine Gehrig, konserwator londyńskiego muzeum, przypadkowo dowiaduje się o nagłej śmieci Henry'ego - współpracownika, a  od trzynastu lat także kochanka. Ponieważ miała romans z żonatym mężczyzną, nie ma nawet prawa do żałoby. Jej zwierzchnik, świadomy targającej nią rozpaczy, przydziela jej specjalne zadanie rekonstrukcji tajemniczej mechanicznej łamigłówki, którą w XIX wieku wymyślił Henry Brandling dla cierpiącego na gruźlicę syna. Losy Catherine i Henry'ego, połączone przez genialną zabawkę,  tworzą historię pełną zagadek życia I śmierci, cudownych i katastrofalnych skutków ludzkiej geniuszu I zachwycającej sile miłości.

Rosanna Ley „Dom na Sycylii”
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data premiery: 15 maja

Historia o niespodziewanym spadku, podróży, która odmienia życie i domu na Sycylii, w którym odnaleźć można rodzinne tajemnice i wspomnienia wielkich namiętności, a także autentyczne, ukryte przed laty, skarby. List od prawnika z informacją o spadku w postaci willi na Sycylii od zupełnie nieznanej jej osoby wprawia czterdziestoletnią Brytyjkę Tess Angel w oszołomienie. Być może matka Tess, Flavia, która urodziła się na tej wyspie, ale opuściła ją podczas II wojny światowej, mogłaby pomóc w rozwiązaniu zagadki. Do tego jednak jej niespieszno. Woli odradzać córce przyjęcie spadku. Dlaczego? Czyżby willa Syrena kryła jakiś sekret, który Flavia chce ukryć?

Betty Mahmoody „Sprzedane przez ojca”
Wydawnictwo: Amber
Data premiery: 23 maja

"Zostałyśmy wywiezione do Jemenu, sprzedane przez własnego ojca, brutalnie zmuszone do małżeństwa, gwałcone, poddane wszelkim aktom przemocy, upokarzane i więzione przez osiem lat…" Wstrząsająca autobiografia dwóch angielskich dziewczynek. 2 tysiące funtów to cena, za jaką Muthana Muhsen sprzedał swoje córki… To miały być wakacje. Dla piętnastoletniej Zany i czternastoletniej Nadii z Birmingham wizyta w Jemenie, kraju ich ojca, miała być wspaniałą egzotyczną przygodą. Okazała się ośmioma latami piekła. Lato 1980 roku. Zapadła wioska w Jemenie, nędzna, brudna i zacofana, gdzie nikt nie mówi po angielsku, gdzie kobieta jest nikim. Tu Zana i Nadia usłyszą, że ojciec sprzedał je i wydał za mąż. Że nie wrócą do domu. I że są niewolnicami swoich mężów… Dwie zwykłe nastolatki, odcięte od rodziny, bliskich, wszystkiego, co znały i kochały, zostały nagle uwięzione w zupełnie obcym świecie, prymitywnym i wrogim, oddane w ręce obcych mężczyzn, gwałcone co noc, zmuszane do niewolniczej pracy. Były zaledwie dziećmi, przerażonymi i straszliwie samotnymi. A jednak Zanie udało się wyrwać z tego koszmaru. Wróciła do Anglii, by stamtąd walczyć o siostrę, o jej dzieci i o swojego synka. Ale jej tragedia miała ciąg dalszy… Po sukcesie swojej autobiografii „Tylko razem z córką” Betty Mahmoody otrzymywała z całego świata relacje podobne do jej historii. Postanowiła przedstawić opowieść Zany jako jedną z najbardziej poruszających.

Sere Prince Halverson „Druga strona szczęścia”
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 23 maja

Kto kocha dzieci mocniej: biologiczna matka, czy ta, która je wychowała? Życie niespełna trzydziestoletniej Elli Beene było pełne rozczarowań, dopóki na jej drodze nie stanął Joe – porzucony przez żonę młody fotograf, właściciel sklepu w małej kalifornijskiej miejscowości i ojciec dwójki dzieci. Wdzięczna losowi Ella buduje z Joem nowe życie, przejmując rolę jego żony oraz matki trzyletniej Annie i kilkumiesięcznego Zacha. Sielanka nie trwa długo: Joe ginie w tragicznym wypadku, a Ella zostaje wdową z dwójką dzieci. Na pogrzebie Joego zjawia się rodzona matka Annie i Zacha. Szybko okazuje się, że zamierza upomnieć się o prawo do opieki nad nimi… Świat Elli rozpada się niczym domek z kart, a ona sama musi nie tylko stawić czoło bólowi po stracie ukochanego mężczyzny, lecz także – kierując się dobrem dzieci – podjąć trudną i bolesną decyzję dotyczącą ich przyszłości.

Kate Lord Brown ”Zapach gorzkich pomarańczy”
Wydawnictwo: Prószyński Media
Data premiery: 23 maja

Pobudzająca wyobraźnię opowieść o utraconej miłości i rodzinnych sekretach, sięgająca czasów hiszpańskiej wojny domowej. W przepięknej scenerii wzgórz Walencji stoi zapomniany dom, który przetrwał serię niszczycielskich najazdów wojsk generała Franco i rodzinnych dramatów. Czas odcisnął na nim swoje piętno: bielone ściany posiadłości się sypią, a zadbany ogród zamienił się w dziki gąszcz splątanych winorośli i drzewek pomarańczy. Emma Temple, znana i ceniona perfumier, jest pierwszą od siedemdziesięciu lat osobą, która przekroczy jego próg. Klucz, razem z plikiem starych listów, otrzymała w spadku po matce, Liberty. Do Hiszpanii przyjeżdża, by odpocząć od londyńskiego zgiełku i osobistych problemów, a także przywrócić podupadłej willi dawny blask. Mimo niewątpliwego uroku domu w Walencji, każdy kąt przypomina Emmie tragiczne wydarzenia, które się w nim rozegrały. Z każdym otwartym schowkiem i podniesionym przedmiotem Emma poznaje niezwykłą historię tego miejsca, swojej rodziny i utraconych marzeń. Począwszy od opisu słynnego zdjęcia Roberta Capy, po zapierające dech w piersi zakończenie, gdy wszystkie elementy układanki trafiają na swoje miejsce. „Zapach gorzkich pomarańczy” to prawdziwa literacka perełka. Kate Brown wychowała się w dzikim i pięknym Devonie. Jest absolwentką filozofii i historii sztuki. Pracowała jako rzeczoznawca dzieł sztuki, opiekując się kolekcjami prywatnych właścicieli i ambasad w Europie oraz na Bliskim Wschodzie, gdzie obecnie mieszka i pracuje nad drugą powieścią.

17 komentarzy:

 1. O, widzę dwie książki dla mnie. Chętnie sięgnę po "Miłość w zimie" bo jestem miłośniczką "Małego Księcia":) Szukam też dobrego kryminału, a "Wielbiciel" zapowiada się na ciekawą i wciągającą lekturę. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Monika rzeczywiście "Miłość w zimie" wydaje się intrygować. Okładka niesamowita!

   Usuń
  2. Rzeczywiście "Miłość w zimie" ma w sobie coś, co przyciąga :) Okładka rewelacyjna! :) Natomiast o Charlotte Link słyszałam przy okazji książki "Obserwator" - podobno bardzo dobra. Chyba w końcu muszę poznać pióro tej autorki :)

   Usuń
 2. Piękne tło! Jeszcze lepsze niż to poprzednie brązowe :D "Sprzedane przez ojca" - tej pozycji jestem ciekawa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję, bardzo się cieszę :) :) :)
   Również jestem ciekawa tej książki, chociaż lektura na pewno nie będzie łatwa...

   Usuń
  2. Łatwa to zdecydowanie nie, ale im trudniej, tym można traktować to jako wyzwanie ;) Jeżeli jeszcze nie czytałaś to polecam debiutanckiego "Bibliotekarza" Jelizarowa - ta książka jakże mroczna, smutna i krwawa, ale chyba najlepsza jaką w życiu czytałam...

   Usuń
  3. Czyli sporo wyzwań mnie czeka, ponieważ dopisuję "Bibliotekarza" do swojej listy książek do przeczytania :) Dzięki :)

   Usuń
 3. 'Miłość w zimie' i 'Ogród cieniu' to coś zdecydowanie dla mnie.

  A nowa szata graficzna megaprzyjemna :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety jeszcze nie zaczęłam czytać sagi Virginii C. Andrews, ale skoro "Ogród cieni" pokazuje początek całej historii, to może powinnam zacząć właśnie od ostatniej części? :)

   Dziękuję bardzo, bardzo :) :) :)

   Usuń
 4. "Dom na Sycylii" to zdecydowanie coś dla mnie. Niespodziewany spadek to chyba marzenie każdego z nas :) Chciałabym przeczytać taką przyjemną lekturkę w te deszczowe dni.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, ja również chętnie przyjmę taki spadek... choćby jutro :) Zdecydowanie w taką pogodę jak dziś, nic tylko dobra książka i "pstryk" przenosimy się do innego świata :)

   Usuń
 5. Maj obfituje w świetne zapowiedzi. Osobiście czekam na „Drugą stronę szczęścia”, chociaż inne pozycje także wydają się naprawdę ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, spory wybór w tym miesiącu :) "Druga strona szczęścia" przyciąga i to baaardzo.

   Usuń

 6. Jako wielka wielbicielka książek Ch. Link muszę koniecznie mieć "Wielbiciela" Chciałaby także bardzo przeczytać "Chemię łez" i "Pieśń o poranku":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Super! Właśnie potwierdziłaś, że koniecznie muszę poznać w najbliższym czasie twórczość Pani Link :)

   Usuń

 7. Jako wielka wielbicielka książek Ch. Link muszę koniecznie mieć "Wielbiciela" Chciałaby także bardzo przeczytać "Chemię łez" i "Pieśń o poranku":)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, Panią Ch. Link na pewno poznam w najbliższej przyszłości, "Pieśń o poranku" również mnie kusi :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)
Dziękuję :)