czwartek, 15 maja 2014

Agnieszka Lingas-Łoniewska "Łatwopalni"

Autor: Agnieszka Lingas-Łoniewska
Tytuł: "Łatwopalni"
Wydawca: Filia
Data wydania: 23 września 2013 
Liczba stron: 276 
Ocena: 5+/6

Agnieszkę Lingas-Łoniewską, znałam dotychczas tylko z recenzji, które czytałam na temat jej twórczości. Zachęcona pochlebnymi opiniami, doszłam do wniosku, że najwyższa pora poznać dorobek twórczy tej autorki. Początkowo miałam lekkie obawy czy książka, którą wybrałam nie okaże się ckliwym romansem, ale postanowiłam zaryzykować. Jaki jest efekt pierwszego spotkania? Zobaczcie sami.


Jarek Minc, to mężczyzna, który gdziekolwiek się pojawia, przyciąga uwagę kobiet. Przystojny, inteligentny, dobrze wykształcony, błyskotliwy… tylko ten smutek w jego zielonych oczach.

Monika Rudzka, to piękna, młoda kobieta, lubiana przez otoczenie, która mieszka wraz z matką w małym, turystycznym miasteczku na Dolnym Śląsku. Pracuje jako nauczycielka w miejscowej szkole podstawowej. Ale dlaczego ciągle jest sama?

Podążając za słowami piosenki Jana Pietrzaka:
„A gdy się zejdą, raz i drugi,
kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością,
bardzo się męczą, męczą przez czas długi,
co zrobić, co zrobić z tą miłością?”.


Głównych bohaterów poznajemy w sytuacji, kiedy Jarek przejeżdżając przez miasteczko, poszukuje pokoju do wynajęcia, w którym będzie mógł zatrzymać się na czas wykonania zleconej mu pracy. A takim właśnie lokum dysponują Panie Rudzkie.
Od pierwszych chwil zarówno Jarek, jak i Monika czują, że przyciąga ich do siebie wręcz magiczna siła. I wydawać by się mogło, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogli być razem. Oboje są samotni i oboje rozpaczliwie potrzebują miłości i ciepła drugiego człowieka nawet, jeśli się do tego nie przyznają. Aby móc funkcjonować, ukrywają przed całym światem prawdziwe uczucia i emocje, chowając je pod przybraną maską.
Co wydarzyło się w życiu tych dwojga? Jakie demony z przeszłości podążają za nimi, że nie potrafią ułożyć sobie życia na nowo i nie dają sobie szansy na szczęście? Czy skorzystają z okazji, którą daje im los? A może jednak przeznaczenie upomni się o swoje i zadrwi z ich pragnień?

Zdarzyło Wam się kiedyś pragnąć kogoś lub czegoś do utraty tchu? A może przeżywając coś wyjątkowego baliście się poruszyć, a nawet oddychać, aby to nie zniknęło i trwało wiecznie?
Myślę, że każdy doświadczył w swoim życiu zarówno chwil szczęścia, jak i dramatów. Czasami czujemy się winni wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości, za które potępiamy siebie na każdym kroku, a których być może nie będzie nam już dane naprawić. Innym razem, to my możemy zostać porzuceni lub zranieni przez najbliższych, nasze serce i dusza rozpadają się wtedy na miliony kawałków i wydaje się wręcz nierealne, aby raz jeszcze zaufać drugiemu człowiekowi. Tacy jesteśmy, popełniamy błędy, wpadamy w rozpacz, jesteśmy zbyt dumni, uparci i spalamy się we własnym bólu i żalu. A najtrudniej w tym wszystkim jest wybaczyć samemu sobie i uwierzyć, że zasługujemy na drugą szansę.

Powieść Agnieszki Lingas-Łoniewskiej wzbudziła we mnie wiele emocji i uczuć. Historia przedstawiona w książce jest bardzo poruszająca, pełna cierpienia i wyrzutów sumienia, ale również pełna piękna i miłości. Na zmianę uśmiechałam się i płakałam. Autorka pokazuje nam, co tak naprawdę się liczy, co powinno być dla nas najważniejsze, o co warto walczyć do samego końca.  Bo czasami w codziennym biegu życia, niestety zdarza nam się o tym zapominać. 

 

30 komentarzy:

 1. Czytałam tę powieść jakiś czas temu i oszalałam kompletnie na jej punkcie. Dobrze, że przypomniałaś mi, że sama muszę napisać recenzję :) Ps. Moja mama pokochała powieści pani Lingas-Łoniewskiej. Jest nimi wręcz oczarowana! A muszę przyznać, że jest dosyć wybrednym czytelnikiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu "Łatwopalnych" już wiem, że na pewno sięgnę po kolejne książki Pani Agnieszki. Jestem absolutnie zauroczona :) A Ty pisz szybciutko recenzję. Zaraz do Ciebie zajrzę :)

   Usuń
 2. Nie wiem co myśleć, ale odkąd zaczęłam czytać różne recenzje tej książki to coraz bardziej mam na nią chęć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również potrzebowałam trochę czasu, aby się zdecydować i nie żałuję, że w końcu to zrobiłam :)

   Usuń
 3. Uwielbiam tę serię i moim zdaniem drugi tom jest jeszcze lepszy od pierwszego, dlatego szybciutko po niego sięgaj :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale mi narobiłaś ochoty :) W takim razie, już nie mogę się doczekać drugiej części :)

   Usuń
 4. Ja również jak na razie znam powieści pani Agnieszki jedynie z przeczytanych recenzji, w większości bardzo pozytywnych:)
  Przymierzam się do przeczytania tej serii, która ponoć niedługo będzie miała III część:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie muszę jak najszybciej przeczytać drugi tom, aby móc wypatrywać trzeciego :)

   Usuń
 5. Bierz się za "Przebudzenie" ale to szybciutko! Cieszę się niezmiernie, że pani Agnieszka wywarła na Tobie pozytywne wrażenie- i co najważniejsze masz ją za sobą jak obiecałaś! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również się cieszę, bo bardzo lubię czytać powieści naszych rodzimych autorów, szczególnie kiedy są tak dobre :)
   Już zaczęłam się rozglądać za "Przebudzeniem" :D

   Usuń
 6. Odpowiedzi
  1. Miło mi bardzo :)
   Dziękuję i zapraszam częściej :)

   Usuń
 7. Ja też czytałam wiele pozytywnych recenzji na temat książek autorki. Mam już w planach tą serię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wiem już z autopsji, że warto poznać twórczość Pani Agnieszki :)

   Usuń
 8. Ja również czytałam kilka recenzji, ale książki nie miałam jeszcze przyjemności czytać. Zapowiada się ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ale się rozmarzyłam:) Przeczytałam jedną książkę autorki i zdecydowanie chce więcej! Jestem pewna, że zacznę właśnie od tego tytułu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wybór :) W takim razie będę wypatrywać Twojej opinii na jej temat :)

   Usuń
 10. Ja niestety jeszcze nie znam twórczości p.Agnieszki, ale po tylu pozytywnych opiniach, jakie czytałam, muszę to zmienić jak najszybciej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie wszystko jeszcze przed Tobą :) A jest na co czekać :)

   Usuń
 11. Muszę w końcu poznać twórczość tej autorki, koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na wielu blogach wychwala się twórczość tej autorki. Najwyższy czas nadszedł abym zapoznała się z napisanymi przez nią pozycjami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie to samo pomyślałam kilka dni temu i w końcu sięgnęłam po "Łatwopalnych" :)

   Usuń
 13. Książki pani Agnieszki wywołują dużo emocji u czytelników. Powieść "Łatwopalni" mam planach od dłuższego czasu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że kiedy znajdziesz czas i sięgniesz po tę powieść - nie pożałujesz :)

   Usuń
 14. polecam wszystkie książki Pani Agnieszki! piękna jest również trylogia "Zakręty losu". Ja nie mogłam się oderwać od ŻADNEJ!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po przeczytaniu "Łatwopalnych" jestem jak najbardziej zainteresowana dalszym poznawaniem twórczości Pani Agnieszki :) Będę miała na uwadze trylogię, którą polecasz :)

   Usuń
 15. Oj ta mam w planach tę powieść na pewno :))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I bardzo słusznie :) Na pewno nie pożałujesz :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)
Dziękuję :)