niedziela, 17 marca 2013

Danuta Wałęsa „Marzenia i tajemnice”

Autor: Danuta Wałęsa
Tytuł: „Marzenia i tajemnice”
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 512
Ocena: 4/6

Kto z nas nie zna Lecha Wałęsy? Kto nie słyszał o jego żonie i rodzinie?
Do tej pory myśląc o Pani Danucie, wydawała mi się osobą cichą, spokojną, pokorną, niemającą własnego zdania.
Cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę, bo mogłam się przekonać, w jak wielkim byłam błędzie.

Początkowo, kiedy usłyszałam, że Pani Prezydentowa napisała książkę z bardzo osobistymi wyznaniami, podchodziłam do tego sceptycznie. Zastanawiałam się, po co to zrobiła? Chciała wyjść z cienia męża? Wydawało mi się to niewłaściwe, aby żona Prezydenta Wałęsy, legendy naszego kraju, wyciągała na światło dzienne ich bardzo prywatne sprawy. Ale potem zaczęłam czytać…

Poznając tę historię, miałam wrażenie, że siedzę obok kobiety opowiadającej swoje życie, wracającej wspomnieniami do dawnych lat. Książka napisana jest prostym językiem, przez co jest bardzo autentyczna. Składa się tak jakby z dwóch części. Pierwsza z nich pokazuje wydarzenia widziane oczami Pani Danuty i jej odczucia z tym związane. Druga natomiast, to wypowiedzi osób z otoczenia Pani Prezydentowej: rodziny, przyjaciół, współpracowników. Mamy więc okazję porównać różne spojrzenia na bohaterkę tej historii.

Danuta Wałęsa, opowiada nam o swoim dzieciństwie i młodości, o mieszkaniu w domu bez prądu, za to wśród kochającej się licznej rodziny, o przeprowadzce do Gdańska i znajomości z przyszłym mężem Lechem. Na kolejnych stronach poznajemy życie żony i matki, która zawsze stawiała rodzinę na pierwszym miejscu i starała się zapewnić swoim dzieciom wszystko, co najlepsze. Codzienne obowiązki tej postaci przeplatają się z wydarzeniami, które przeszły do historii naszego kraju. Dowiadujemy się jak wyglądała działalność opozycyjna Lecha Wałęsy, co działo się w trakcie strajku w Stoczni Gdańskiej, czytamy o czasach tworzenia się Solidarności, o wprowadzeniu stanu wojennego, a następnie o obradach okrągłego stołu i drodze do prezydentury.
Pierwsza Dama (nigdy nie lubiła, kiedy ktoś ją tak nazywał, wolała określenie Pani Prezydentowa) przedstawia nam najważniejsze wydarzenia, które miały ogromny wpływ na jej postawę w tamtych latach. Bardzo ważne były dla niej wizyty w Watykanie i spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Dowiadujemy się również jak świetnie poradziła sobie i odnalazła się podczas wizyt na dworze Króla Norwegii czy Królowej Anglii, co dla zwykłego, przeciętnego człowieka na pewno nie byłoby łatwym doświadczeniem.

Dzięki tej książce, poznałam silną i odważną kobietę, która będąc żoną i matką ośmiorga dzieci, a przy tym nie mając wsparcia od męża, uczestniczyła jednocześnie w samym centrum politycznych wydarzeń. Mimo niełatwych sytuacji, z którymi przyszło jej się zmierzyć, zawsze dbała o swoją rodzinę i dom, a także stała murem za swoim małżonkiem. Czuła się jednak niedoceniona czy wręcz odsunięta przez męża. Lech Wałęsa, nigdy się jej nie zwierzał, nie radził w żadnej sprawie, a o niektórych, jakże ważnych zdarzeniach dowiadywała się wręcz od dziennikarzy, jak na przykład o tym, że to ona ma pojechać do Oslo i odebrać nagrodę Nobla. 

Czy ta książka jest oskarżeniem Lecha Wałęsy? W moim odczuciu tak. Jednak „Marzenia i tajemnice” to lektura, która wzbogaciła moją wiedzę na temat historycznych wydarzeń i postaci naszego kraju. Dodatkowo zmieniłam zdanie, co do osoby Pani Danuty. Mimo tego, że nie zawsze głośno wyrażała swoje opinie, obserwowała i wyciągała wnioski, a teraz mogła o tym wszystkim opowiedzieć. 

8 komentarzy:

 1. Jesteś kolejną osobą, która zachwala tę książkę, a ja coraz bardziej na nią mam ochotę. Chyba pożyczę od babci ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja potraktowałam tę książkę po części jako lekcję historii. Dowiedziałam się z niej o co najmniej kilku nowych rzeczach, o których nie słyszałam wcześniej. Dodatkowo wzbogacona została o zdjęcia, które czasami mówią więcej niż słowo pisane. Podobało mi się również to, że Pani Danuta miała odwagę powiedzieć co myśli na temat niektórych osób ze świata polityki czy kościoła.

   Usuń
 2. Czytałam książkę "Marzenia i tajemnice" kilka miesięcy temu i bardzo mi się podobała. Pokazuje zupełnie w innym świetle jej autorkę i to, co przeżyła. Zaimponowała mi swoją siłą i tym, że potrafiła poradzić sobie w każdej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się z Tobą. Ja również spojrzałam z innej perspektywy na życie i postawę Pani Prezydentowej. Zdecydowanie jest bardzo silną i zaradną kobietą.

   Usuń
 3. Mam tę książkę od kilku miesięcy, ale jakoś nie mogę się za nią "zabrać". Może niedługo się przełamię i zacznę ją czytać. Chociaż szczerze pisząc mam "uczulenie" na wszelkiego rodzaju biografie/autobiografie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz ja też przymierzałam się do tej książki kilka miesięcy, ale w końcu nadszedł jej czas i nie żałuję, że po nią sięgnęłam :)

   Usuń
 4. Podobała mi się książka Danuty Wałęsy, choć miała wiele obaw sięgając po nią. Okazała się przede wszystkim bardzo ciekawa i wciągająca. Jestem pod wielkim wrażeniem, w jaki sposób autorka radziła sobie w trudnych momentach swego życia.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam bardzo podobne odczucia co do tej książki - najpierw obawa, a potem miłe zaskoczenie, że historia mnie zainteresowała i wciągnęła :) Również pozdrawiam!

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)
Dziękuję :)