niedziela, 10 marca 2013

Nicholas Sparks "Pamiętnik"

Autor: Nicholas Sparks
Tytuł: „Pamiętnik”
Tytuł oryginału: „The Notebook”
Wydawca: Albatros
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 256
Ocena: 5+/6

Wierzycie w bezgraniczną miłość do grobowej deski? 
Allie i Noah pokazują nam, co znaczy kochać. Jest to niezwykle piękna, pełna nadziei historia, dostarczająca wielu wzruszeń. 
 
Autor zabiera nas w romantyczną i odprężającą podróż, pokazując szczerą, prawdziwą miłość, która przetrwała próbę czasu i wszelkie przeciwności losu.

Na początku książki poznajemy dwójkę starszych osób przebywających w domu opieki. Noah, każdego wieczoru odczytuje swojej ukochanej wspomnienia sprzed lat zapisane w notatniku. Allie choruje na Alzheimera. Niestety ta straszna choroba postępuje bardzo szybko i kobieta nie poznaje swoich najbliższych. Zdarzają się jednak momenty, kiedy podczas wspólnego czytania historii, Allie odzyskuje pamięć i wtedy na nowo mogą cieszyć się uczuciem, które połączyło ich na zawsze.

„Jestem zwyczajnym człowiekiem o zwyczajnych myślach i wiodłem zwyczajne życie. Nikt nie postawił pomnika ku mej czci, a moje imię szybko pójdzie w zapomnienie, lecz kochałem – całym sercem i duszą – a to moim zdaniem wystarczająco dużo.” (cytat pochodzi z książki)

Wraz z głównymi bohaterami cofamy się kilkadziesiąt lat wstecz, do roku 1932, kiedy to Allie Nelson i Noah Calhoun przeżywają wielką, młodzieńczą wakacyjną miłość. Wiele ich dzieli. Ona pochodzi z zamożnej rodziny z tradycjami, jest dziewczyną z tzw. „dobrego domu”. On jest biednym chłopakiem, wychowywanym przez ojca, prowadzącym spokojne życie. Jednak to, co połączyło tych dwoje nie ma nic wspólnego ze statusem społecznym, ilością posiadanych pieniędzy czy miejscem zamieszkania. To uczucie, które jest silniejsze niż wszystko inne.  
Okoliczności sprawiają, że zakochani muszą się rozstać. Po wakacjach, Allie wyjeżdża wraz z rodzicami. Noah podejmuje wszelkie możliwe próby nawiązania kontaktu z ukochaną, wysyła wiele listów, na które jednak nigdy nie otrzymuje odpowiedzi.

Mija 14 lat. Allie jest zaręczona z dobrze zapowiadającym się prawnikiem, dla którego praca jest na pierwszym miejscu. W porannej gazecie, kobieta dostrzega artykuł i zdjęcie chłopaka… serce mocniej bije, tak to on, jej pierwsza miłość. Postanawia jeszcze przed ślubem, wrócić do miasteczka, w którym przed laty wszystko się zaczęło. Jedzie do New Bern i odszukuje Noaha. Co było dalej musicie doczytać sami :)

„Pamiętnik” Nicholasa Sparksa jest książką o życiu, o trudach związanych z pokonywaniem przeciwności losu, o nadziei i przede wszystkim o wielkiej, prawdziwej miłości, którą jak przypuszczam każdy z nas chciałby przeżyć. Polecam romantykom i nie tylko.
Dodatkowym uzupełnieniem powieści, jest film, w którym role główne zagrali Ryan Gosling i Rachel McAdams. Tych dwoje tak doskonale potrafiło pokazać łączące Allie i Noaha uczucie, że jeśli istnieje miłość idealna, to myślę, że tak właśnie powinna wyglądać.

Na koniec dobra rada, zarówno przed projekcją filmu, jak też przed rozpoczęciem czytania książki - zaopatrzcie się w chusteczki ;)

18 komentarzy:

 1. Jeszcze nie czytałam, jeszcze nie oglądałam, ale czuję, że ten czas się zbliża... Dzięki Ana za przypomnienie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadrabiaj, nadrabiaj :) Szczerze polecam, nie pożałujesz :)

   Usuń
 2. Ja również jeszcze nie czytałam żadnej książki tego autora. Muszę coś w końcu zrobić w tym kierunku, tym bardziej że co chwila czytam pozytywne recenzje o jego książkach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę czyta się lekko, przyjemnie i szybko :) Język jest prosty i przystępny, a opisana historia piękna, więc jeśli znajdziesz wolną chwilę - spróbuj :)

   Usuń
 3. och, ile to się łez wylało na tej książce...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oj taaaaak... na pewno za jakiś czas do niej wrócę :)

   Usuń
 4. Witam Panią,
  książki nie czytałem ale film suuuper, podzielam Pani opinię :)
  Pozdrawiam -Kucharz-

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam Pana :) :) :) Cieszę się, że film przypadł Panu do gustu. A czy również uronił Pan na nim łzę? :)

   Usuń
 5. "Pamiętnik" to moja ulubiona książka Sparksa. Choć nie czytałam jego najnowszych powieści - zatrzymałam się na "Noce w Rodanthe", to do "Pamiętnika" lubię wracać.
  Czy taka miłość jak Allie i Noaha się zdarza? Nie wiem, ale zawsze warto pomarzyć. I przeczytać "Pamiętnik". Po raz kolejny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do "Pamiętnika" na pewno będę wracać :) A ponieważ jestem marzycielką i niepoprawną optymistką, więc wierzę, że taka miłość się zdarza :)"Nocy w Rodanthe" nie czytałam, ale podsunęłaś mi pomysł na kolejną książkę, po którą sięgnę :) Dziękuję :)

   Usuń
  2. Sparksa mogę Ci jeszcze polecić "Jesienną miłość". Również bardzo dobra powieść :)

   Usuń
  3. Ok, dopisałam do swojej listy :) Dzięki :)

   Usuń
 6. Od dawna mam w planach, urzekła mnie ta historia, kiedy obejrzałam film i teraz jestem niezmiernie ciekawa książki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również najpierw widziałam film i doszłam do wniosku, że najwyższa pora przeczytać książkę - nie zawiodłam się :)

   Usuń
 7. Czytałam i niestety nie podzielam entuzjazmu. Książka okazała się wielkim rozczarowaniem i oceniam ją bardzo nisko. Cóż, ile osób, tyle ocen:) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach ta moja niepoprawna i romantyczna dusza :) :) :) Ja lubię takie historie. Ale to dobrze, że wszyscy mamy zróżnicowane zainteresowania i opinie, inaczej byłoby nudno ;) Pozdrawiam!

   Usuń
  2. To chyba dobrze, że każdy z nas ma inne odczucia dotyczące tej samej książki. Gdyby tak nie było wszyscy czytaliby te same książki, a to byłoby nudne:)

   Usuń
  3. Dokładnie tak :) A poza tym chętnie zaglądam na Twojego bloga i dzięki Twoim recenzjom powiększam listę książek do przeczytania :)

   Usuń

Będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza :)
Dziękuję :)